Znaczenie i symbolika tatuaży, które musisz poznać przed podjęciem decyzji!

Znaczenie tatuaży

Czasy, kiedy tatuaże nosili obecni bądź byli więźniowie dawno już minęły. Dzisiaj tatuaż jest sposobem na wyrażenie siebie, podkreśleniem własnego podejścia do świata i ludzi. Jest także prawdziwą sztuką, a wiele tatuaży jakością wykonania. Decydując się na tatuaż, warto pamiętać, że znaczenie tatuaży bywa bardzo różne. Dlatego zanim udasz się do studia tatuaży, należy dowiedzieć się, co oznacza wybrany motyw. Czasami bowiem symbole tatuaży potrafią naprawdę mocno zaskoczyć.

Znaczenie tatuaży: motyl

Tatuaż motyl
Źródło: Pexels.com

Jednym z częściej wybieranych przez kobiety motywów jest motyl. To tatuaż, który symbolizować ma przemianę i odrodzenie. Nawiązuje bezpośrednio do przepoczwarzania się gąsienicy w motyla. Tak jak gąsienica, tak również człowiek może się zmieniać. Warto pamiętać, że motyl to także symbol lekkości ducha. Z kolei w kulturach Wschodu motyl symbolizuje duszę.

Znaczenie tatuaży: róża

Tatuaż róża
Źródło: Pexels.com

To kolejny bardzo popularny wśród kobiet tatuaż. Mało kto jest jednak świadomy tego, że jeśli tylko zostanie wybrany odpowiedni projekt, na tatuaż przedstawiający różę mogą zdecydować się również mężczyźni. Ostateczna symbolika tego tatuażu uzależniona jest od kolorystyki, a także stylu. Najczęściej róża symbolizuje miłość. Ma wówczas kolor czerwony. Może jednak nawiązywać również do bardziej tragicznych wydarzeń. Nierzadko wskazuje na śmierć, mówi o żałobie za kimś bliskim. Co ciekawe, bardzo często ten popularny motyw zestawiany jest z innym: czaszką.

Znaczenie tatuaży: znak nieskończoności

Tatuaż znak nieskończoności
Źródło: Pexels.com

To jeden z tych tatuaży, na które decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z uwagi na to, że oznacza on nieskończoność, a więc brak nie tylko końca, ale również początku, symbolizuje wieczność i nieprzemijalność. Bardzo często tatuaż taki mówi o miłości bądź przyjaźni, która nigdy nie przeminie. Nierzadko na znak nieskończoności decydują się zakochani partnerzy bądź przyjaciele. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli uczucie przeminie tatuaż nie będzie niezręczny. Znak nieskończoności to bowiem również symbol odrodzenia, ciągłości i trwałości. Nie musi być więc utożsamiany z miłością czy przyjaźnią. Jeśli chodzi o symbole tatuaży, ten jest jednym z bardziej uniwersalnych.

Znaczenie tatuaży: ważka

Tatuaż ważka
Źródło: Pixabay.com

Znaczenie ważki jest naprawdę bardzo ciekawe. Przed wiekami była ona utożsamiana z diabłem i diabelskimi mocami. Uważano, że ważka nakłania do grzechu i prowadzi do upadku. Z kolei w kulturze chińskiej ważka symbolizowała słabość i ulotność. W Japonii ważka była synonimem radości, a jednocześnie tajemnicy. Dzisiaj ci, którzy decydują się na tatuaż przedstawiający ważkę chcą pokazać, że przeszli pewną odnowę i przemianę. Ważka mówi również o aktywności i nieśmiertelności.

Znaczenie tatuaży: zegar

Tatuaż symbolizujący zegar
Źródło: Pixabay.com

To motyw bardzo popularny, który chętnie wybierają kobiety i mężczyźni. Taki tatuaż symbolizuje przede wszystkim ogromny szacunek do wspomnień i własnej historii, mówi, że osoba wiele przeżyła, ale ma to dla niej ogromne znaczenie. Zegar to również wyraz tego, że jesteśmy świadomi upływającego czasu i nieuchronności śmierci. Wskazuje na przemijanie. Często osoby decydują się na taki tatuaż, kiedy chcą o kimś pamiętać. To sposób na to, aby upamiętnić ważną dla nas osobę bądź jakieś wydarzenie.

Znaczenie tatuaży: łapacz snów

Bez wątpienia jest to obecnie jeden z najchętniej wybieranych tatuaży. Nie brakuje osób, które decydują się właśnie na niego. Łapacz snów ma pełnić rolę amuletu. Jego zadaniem jest odpędzanie koszmarów, a także zapewnienie ochrony przed złymi duchami. Ci, którzy decydują się na wytatuowanie sobie łapacza snów wierzą, że zapewni on im powodzenie w życiu i ochroni przed nieszczęściami i porażkami. Bez wątpienia jest to tatuaż idealny dla osób oryginalnych, mających niebanalną osobowość i wierzących w amulety ochronne.

Symbole tatuaży bywają bardzo różne. Te, które przedstawiliśmy to jedynie niewielki wycinek tego, na co można się zdecydować, chcąc zrobić sobie tatuaż. Zawsze warto jednak pamiętać, aby sprawdzić znaczenie wybranego motywu. Wyczerpującej informacji na ogół udzielą pracownicy studia tatuaży.

Artykuł napisała:
Karina, miłośniczka tatuaży,
posiadaczka dziesięciu różnych,
z których każdy ma konkretne znaczenie

Źródło:

  • Andrzej Zwoliński, Mowa tatuażu, 2018.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.